Willa ta w zamierzchłych czasach była budynkiem administracyjnym zakładów ceramicznych Kazimierza Granzowa, jednej z wiodących cegielni w rejonie Warszawy. Została wybudowana w latach 1888-1890.
Budowla znajdowała się na rogu ulic Strażackiej i Chełmżyńskiej w granicach dzielnicy Rembertów. Dokładnie pod adresem: Chełmżyńska 165. Zbudowano ją przy użyciu szerokiej gamy materiałów produkowanych w cegielni - była więc swego rodzaju reklamą zakładów.
Od kwietnia 1989 roku willa znajdowała się w rejestrze zabytków (nr rej. 1248-A). Zimą 2000 roku pod ciężarem zalegającego śniegu częściowo runął dach, w 2004 roku zawaliła się wieża, a w 2009 roku zniszczeniu uległa część ściany na parterze budynku.
W 2013 roku budynek kupiła firma Millbery. Planowała w nim urządzić centrum zdrowia i urody (z kortami do squasha, siłownią i SPA). Jednak we wrześniu 2014 roku zburzyła willę.
- W ekspertyzie, na którą wielokrotnie powołuje się Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, postuluje się rozbiórkę ścian, ale do poziomu piwnic. W trakcie prowadzonej rozbiórki nawet takiego fragmentu willi nie pozostawiono w całości. Rozebrano wszystko - zaalarmowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
Miejski konserwator zabytków Piotr Brabander stwierdził, że gdy przystąpiono do inwestycji, budynek w sporej części był zawalony i nie można było ustalić, czy fundamenty można zachować. - Okazało się, że zostały one wykonane tak, jak ściany, na zaprawie gliniastej. Niestety integralność murów była żadna - dodał. W związku z powyższym wydał zgodę na budowę nowych fundamentów i piwnic. Zapewnił, że willa częściowo zostanie odbudowana z oryginalnych cegieł i przywrócona zostanie ceramiczna okładzina elewacji.
Według informacji inwestora budynek miał osiągnąć stan surowy do końca 2014 roku. Tak się jednak nie stało. Konserwator zabytków poinformował, że prace są wstrzymane ze względu na zimę. Według niego inwestor na odbudowę ma czas do końca 2015 roku.
Więcej zdjęć: willa Granzowa
Tak po odbudowie ma wyglądać willa Granzowa (zdj. materiały iwestora).