Widzenie to w zakładach karnych, jedyny sposób na bezpośredni kontakt z osadzonym. Widzenie może odbywać się na dwa sposoby, w zależności od popełnionego przestępstwa i sprawowania w zakładzie karnym. W przypadku osadzonych, którzy dobrze się sprawowali, widzenie może odbywać się przez bezpośrednią rozmowę twarzą w twarz, a w przypadku ciężkich przestępców widzenie odbywa się w specjalnych boksach, w których osadzony i odwiedzający są oddzieleni szybą, a rozmawiają ze sobą za pomocą słuchawki podobnej do słuchawki od telefonów stacjonarnych.
Wszystkie widzenia odbywają się w specjalnej sali do tego przeznaczonej, a rozmowy są podsłuchiwane przez strażników (źródło: Wikipedia, licencja CC-BY-SA 3.0, autorzy).
Zasady udzielania widzeń (Areszt Śledczy Krasnystaw, ul. Poniatowskiego 27)
- Widzenia dla osadzonych odbywają się w czwartki i niedziele w godz. 830 – 1530, z wyłączeniem świąt (dni ustawowo wolne od pracy). Zgłoszenia na widzenia przyjmowane są w godzinach 800 - 1400 danego dnia.
- Osadzony, wobec którego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania odbywa widzenie, pod nadzorem funkcjonariusza, w sposób określony w zarządzeniu o zgodzie na widzenie wydanym przez organ dysponujący.
- W innych dniach i godzinach widzenie może odbyć się wyłącznie za zgodą dyrektora jednostki.
- Widzenia odbywają się w sali widzeń, która znajduje się w budynku administracji aresztu. Udzielanie widzeń odbywa się według kolejności przyjmowanych zgłoszeń od osób odwiedzających.
- Osadzony podczas widzenia zobowiązany jest zachować się w sposób niezakłócający spokoju i porządku widzeń, z poszanowaniem praw innych osób. Zabrania się samowolnej zmiany miejsca wyznaczonego przez funkcjonariusza, kontaktowania się z osobami postronnymi (oprócz osób go odwiedzających) oraz przyjmowania jakichkolwiek przedmiotów od osób odwiedzających. W przypadku naruszenia zasad korzystania z widzeń może ono zostać zakończone przed czasem.
- W czasie widzeń osoby odwiedzające mogą dokonywać zakupów artykułów żywnościowych i napojów w sklepie znajdującym się w wydzielonym pomieszczeniu sali widzeń. Wykaz artykułów dopuszczonych do sprzedaży oraz ich ceny podawane są do wiadomości zainteresowanych w miejscu dokonywania zakupów. Artykuły żywnościowe i napoje niespożyte w trakcie widzenia, osoby odwiedzające zobowiązane są zabrać.
Zasady udzielania widzeń (Zakład Karny Płock, ul. Sienkiewicza 22)
Dni, godziny, miejsce i porządek przeprowadzania widzeń dla skazanych
1. Widzenia dozorowane i bezdozorowe – także w oddzielnym pomieszczeniu - odbywają się od niedzieli do czwartku, tj. przez 5 dni w tygodniu, przy czym widzenia w dni powszednie odbywają się w godz. od 8.00 do 14.00, natomiast w niedzielę w godzinach 8.00-16.00 przy uwzględnieniu następujących założeń:
a). nie udziela się widzeń w następujące dni roku kalendarzowego:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy
- 1 maja – Święto Państwowe i 3 maja – Święto Konstytucji Trzeciego Maja
- dzień Bożego Ciała
- 15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych i 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
- 25 grudnia - pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia
- 26 grudnia – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia
b). skazani, których nazwiska rozpoczynają się na litery od „A” do „Ł” mogą korzystać z widzeń w dni nieparzyste, natomiast skazani z nazwiskami na litery od „M” do „Ż” mogą realizować widzenia w dni parzyste. W sytuacji, gdy skazany nie może skorzystać z widzeń (np. jego nazwisko rozpoczyna się na literę „A” i we wszystkie dni nieparzyste pracuje) dyrektor dopuszcza, w indywidualnych przypadkach, zmianę widzeń na dni parzyste i odwrotnie;
c). dla zapewnienia realizacji widzenia w pełnym wymiarze czasowym osoby odwiedzające winny zgłosić się do zakładu odpowiednio:
- do godz. 12:45 przy widzeniu 60 min.,
- do godz. 11:45 przy widzeniu 120 min.
- do godz. 10:45 przy widzeniu 180 min.,
- do godz. 14:00 przy widzeniu udzielanym w niedzielę,
d). osoby odwiedzające, które nie będą stosowały się do przedstawionych zaleceń mogą nie skorzystać z widzeń w takim wymiarze czasowym, do którego mieli uprawnienia skazani w dniu odwiedzin, e). osoby przybyłe do zakładu w celu uzyskania widzenia wpuszczane są na teren jednostki w grupach maksymalnie pięcioosobowych. Obsługiwane są one pojedynczo, a następnie oczekują na zrealizowanie widzenia w poczekalni, skąd są doprowadzane do sali widzeń przez wyznaczonego funkcjonariusza, f). jednorazowo we wszystkich salach widzeń nie może przebywać więcej niż 20 osadzonych (tj. skazanych i tymczasowo aresztowanych łącznie). Przekroczenie tego limitu jest niedopuszczalne. Czas oczekiwania na widzenie dla osób odwiedzających i osadzonych może się wydłużyć, jeżeli w salach widzeń będzie przebywała ustalona już liczba osadzonych. W przypadku skumulowania się dużej ilości osób odwiedzających widzenie może nie być zrealizowane w danym dniu. g). czas trwania widzenia w oddzielnym pomieszczeniu bez osoby dozorującej ustalam na 90 minut; widzenia te realizowane będą w godzinach 8.30 do 10:00, od 10:15 do 11.45, od 12:00 do 13:30 i od 13:45 do 15:15; spóźnienie osoby odwiedzającej na widzenie skutkowało będzie skróceniem czasu trwania widzenia. h). dla skazanych, o których mowa w art. 88 § 3 kodeksu karnego wykonawczego widzenia udzielane są od poniedziałku do czwartku, w godzinach 8.00 – 14.00 (bez ograniczeń wynikających z podpunktu. b), i). w ciągu 7 dni poprzedzających święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy ograniczam czas widzeń do 60 minut. Nie dotyczy to widzeń udzielanych w oddzielnym pomieszczeniu bez osoby dozorującej. Dopuszcza się też możliwość takiego ograniczenia w innych okresach, w przypadku dużej ilości osób przybyłych na widzenie, j). w niedzielę i święta widzenia realizowane są w wymiarze 60 minut, w indywidualnych przypadkach Dyrektor może wyrazić zgodę na zrealizowanie widzenia w innym wymiarze czasu, k). skazani, których widzenia zostały ograniczone z przyczyn podanych w pkt. 1 lit. h zrealizują dłuższe widzenia w innych terminach.
2. Widzenia na terenie zakładu odbywają się w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach. Dyrektor dopuszcza możliwość zorganizowania widzeń w innym miejscu w przypadku zaistnienia takiej potrzeby.
3. W czasie trwania widzeń – z wyjątkiem tych, które pozbawiają skazanego kontaktu z osobą odwiedzającą – umożliwia się rodzinom zakup artykułów żywnościowych do bieżącej konsumpcji.
4. Artykuły żywnościowe nie spożyte w czasie widzenia osoba odwiedzająca zabiera ze sobą po zakończeniu widzenia.
5. Osobom odwiedzającym skazanych zabraniam wnoszenia na sale widzeń jakichkolwiek rzeczy, mogących godzić w porządek i bezpieczeństwo jednostki. W wyniku nierespektowania tego zakazu odwiedzający nie skorzysta z widzenia ze skazanym w danym dniu lub widzenie zostanie przerwane.
6. Dyrektor nie zezwala na udzielanie widzeń skazanym:
- uczącym się - w czasie trwających zajęć w szkole,
- pracującym - w czasie godzin pracy, chyba że jest ona nieodpłatna lub wykonywana na własny rachunek
- w czasie trwania spaceru, chyba że skazany z niego zrezygnuje.
Dni, godziny, miejsce i porządek przeprowadzania widzeń dla tymczasowo aresztowanych.
Widzenia dla tymczasowo aresztowanych odbywają się od niedzieli do czwartku, tj. przez 5 dni w tygodniu w godz. od 8:30 do 14:00, natomiast w niedzielę w godz. od 8:00 do 16:00, (po przedstawieniu przez osobę odwiedzającą stosownego zarządzenia o udzieleniu widzenia przez organ dysponujący, do którego dyspozycji pozostaje tymczasowo aresztowany) zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie i regulaminie, przy uwzględnieniu założeń dotyczących skazanych z następującą różnicą: - dla zapewnienia realizacji widzenia w pełnym wymiarze czasowym osoby odwiedzające winny zgłosić się do aresztu na tyle wcześniej, aby wejść na jego teren odpowiednio:
- do godz. 12:45 przy widzeniu 60 min.,
- do godz. 11:45 przy widzeniu dłuższym niż 60 min.,
- do godz. 14:00 przy widzeniu udzielanym w niedzielę,
- dla tymczasowo aresztowanych, o których mowa w art. 212 lit. a § 1 kodeksu, widzenia udzielane są od poniedziałku do czwartku w godz. od 8:00 do 14:00;
- w czasie trwania widzeń udzielanych w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt, osoby odwiedzające nie mają możliwości zakupów w kantynie artykułów żywnościowych do bieżącej konsumpcji. |