Renta socjalna nie przysługuje za okres tymczasowego aresztowania
środa, 23 lutego 2011 10:09

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar


Od 2007 r. mam przyznane prawo do renty socjalnej, która jest moim jedynym źródłem przychodu. Ponadto jestem najemcą lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w którym gospodaruję sam. Tydzień temu zastosowano wobec mnie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Czy za okres tymczasowego aresztowania zostanie mi wypłacona cała kwota renty socjalnej?

 

Nie. W ramach przypomnienia warto wskazać, że prawo do renty socjalnej może zostać przyznane osobie pełnoletniej, w stosunku do której orzeczono całkowitą niezdolność do pracy. Przepisy ustawy o rencie socjalnej wprowadzają również dodatkowe wymogi, tj. naruszenie sprawności organizmu, które spowodowało orzeczenie całkowitej niezdolności do pracy, musi powstać:

  • przed ukończeniem 18 roku życia
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia
  • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej


Ustawodawca wyszczególnił przypadki, w których renta socjalna nie przysługuje mimo jej wcześniejszego przyznania prawomocną decyzją organu rentowego. Dotyczy to właśnie okresu tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Czytelnik w tym przypadku jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić organ rentowy o tymczasowym aresztowaniu, gdyż w przypadku wypłaty świadczenia może zostać następnie zobowiązany do jego zwrotu.



Jak wynika z treści pytania, czytelnik jest jednak najemcą lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy. W taki przypadku może być wypłacane czytelnikowi 50% kwoty renty socjalnej, ale tylko wówczas gdy zobowiąże się pisemnie, że z kwoty tej będzie dokonywał opłat z tytułu czynszu lub innych należności za lokal mieszkalny, a w lokalu tym nie przebywają inne osoby. Wskazane zobowiązanie czytelnik może złożyć wraz z powiadomieniem ZUS o tymczasowym aresztowaniu.



Podstawa prawna - art. 4 ust. 1, art. 8 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.).- art. 138 ust 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227).

 

Tomasz Broniszewski
szkolenia z prawa ubezpieczeń społecznych oraz prawa handlowego - t.broniszewski@op.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl

 
Zobacz też:
© 2002-2011 Serwis więziennictwo, resocjalizacja i przestępczość - www.agb.waw.pl/cms
Joomla templates by a4joomla

Ta strona używa plików Cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Czytaj więcej....

Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information